Memurlar 2023 Yılı İçin Yüzde Kaç Zam Alacak? Memur Maaşlarında Yüksek Artış!

Memura yeni yıldan itibaren yüzde kaç zam yapılacağı soruluyor. Öyle ki refah payının eklenmesiyle birlikte memurların daha da yüksek maaş alması beklenmekte. Memur zammı için gerekli çalışma tamamlandı mı?

Memurlar 2023 Yılı İçin Yüzde Kaç Zam Alacak? Memur Maaşlarında Yüksek Artış!

2023'te memura yapılacak zammın oranıyla ilgili çeşitli ifadelere yer veriliyor. Dolayısıyla memurun son maaşına göre kaç TL daha fazla alacağı sorulmakta. 3600 ek gösterge ile ilgili beklentiler de mevcut.

Memur maaşına 2023 yılı zam oranı önümüzdeki hafta içinde belli oluyor. Yeni asgari ücret açıklandı. Sırada milyonlarca memur ve emeklisinin yeni yılda alacağı zam oranı var. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bu oran netleşecek. Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve emeklisinin maaşına yansıyacak.

Temmuz ile kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 14,04 oldu. Söz konusu oranlara ilaveten bir refah payının uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusu.

Kesin rakamlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek. SSK ve Bağkur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak.

"MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ARTIŞLARINI DA YİNE BU YAKLAŞIMLA YAPACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen yılın son Kabine toplantısı sonrası, memur ve memur emeklilerinin maaş artışlarına ilişkin, "Ülkemizin kazancını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Asgari ücreti belirlerken de, sosyal yardım yelpazesini genişletirken de, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerini büyültürken de bu anlayışla hareket ediyoruz. İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da yine bu yaklaşımla yapacağız." ifadelerini kullandı.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Konuya ilişkin TRT Haber'e değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, şunları kaydetti;

En son kasım ayı enflasyonu açıklandı 2,8 dolayısıyla 5 aylık enflasyon verisi şu anda 13,3. Toplu iş sözleşmesinde oranı da aldığımızda şu anda 14,5 civarında görünüyor. 3 Ocak'taki rakamda göz önünde bulundurulduğu zaman yüzde 15-17 arasında bir rakam öngörülüyor.

MEMURA REFAH PAYI GELECEK Mİ?

Asgari ücretteki artış da göz önünde bulundurularak yüksek bir refah payıyla bahsettiğimiz verilerden daha yüksek maaş zammı yapılacağı öngörülmektedir.

BAKAN BİLGİN: ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur maaşına enflasyon rakamlarının ve 2 yıl önce varılan anlaşmanın üzerinde bir zam yapmayı planladıklarını açıklamıştı.