Meteoroloji Gök Gürültülü Sağanak Yağmur İçin Tarih Verdi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen açıklamayla birlikte sağanak yağmur ve kar alarmına ilişkin güncel bilgiler aktarıldı. Şehir şehir hava durumu bilgisi iletildi.

Meteoroloji Gök Gürültülü Sağanak Yağmur İçin Tarih Verdi!

Meteoroloji, vatandaşları hava durumu için uyardı. MGM'den gelen haber doğrultusunda bizleri neler bekliyor? İşte güncel hava durumu ve sağanak yağmur beklenen şehirler...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılan son açıklamalara göre; ülkenin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in batısı ile Mersin ve Karaman çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, İç Ege ile Batı Akdeniz’in yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Gerçekleşmesi beklenen yağışların; Ege ve Batı Akdeniz ile Balıkesir'in güneydoğusunda kuvvetli, Antalya çevreleri ile Isparta'nın güney, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli olması sabah ve gece saatlerinde ise iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının, yağışlı hava ile birlikte batı kesimlerde 2 ila 5 derece düşerek mevsim normalleri civarında seyredeceği, kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güney ve batı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı ile Bolu çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI

Meteoroloji, yağışların; Ege ve Batı Akdeniz ile Balıkesir'in güneydoğusunda kuvvetli, Antalya çevreleri ile Isparta'nın güney, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli olması beklendiğinde ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Yine aynı şekilde meteoroloji, rüzgarın; Batı Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı ile Bolu çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden; çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yaptı.

11 İL İÇİN TURUNCU VE SARI ALARM

Tüm bunların yanında Meteoroloji 11 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yayınladı. O iller şöyle;

Antalya - Turuncu
Aydın - Turuncu
Balıkesir - Sarı
Burdur - Turuncu
Denizli - Sarı
Isparta - Turuncu
İzmir - Turuncu
Kütahya - Sarı
Manisa - Turuncu
Muğla - Turuncu
Uşak - Sarı

TURUNCU KOD UYARISI NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

SARI KOD UYARISI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 13°C
Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

ANKARA °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu

İZMİR °C, 15°C
Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA °C, 15°C
Çok bulutlu, kuvvetli ve yer yer şiddetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, iç ve yüksek kerimlerinde (1200 m üzeri) kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

ZONGULDAK °C, 16°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

TRABZON °C, 13°C
Az bulutlu

ERZURUM °C, 4°C
Az bulutlu

DİYARBAKIR °C, 9°C
Az bulutlu