EYT'de Şaşırtan Anket! Milyonlarca Emekli Adayını Yakından İlgilendiriyor!

EYT ile ilgili yapılan ankette emekli adaylarına ve işverenlere sorular soruldu. Alınan yanıtlar ise oldukça şaşırtıcıydı. Piyasada yaşanması beklenen istihdam açığına yönelik bir gelişme mi meydana gelecek?

EYT'de Şaşırtan Anket! Milyonlarca Emekli Adayını Yakından İlgilendiriyor!

EYT'lileri yakından ilgilendiren anketle birlikte herkes şaşırdı kaldı. Çünkü EYT'liler ile işverenlerin önemli bir çoğunluğu aynı paydada buluşuyor. İşte emekli adaylarını ilgilendiren o anket...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından açıklanan EYT düzenlenmesiyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuştu. Fakat anket sonuçları EYT'linin çalışmaya devam edeceğini gösterdi.

Eleman.net, EYT düzenlemesiyle ilgili işveren ve çalışan üyelerinin katılımıyla bir anket gerçekleştirdi. Anket sonucuna göre "EYT ile emekli olmanız durumunda çalışmaya devam edecek misiniz” sorusuna çalışanların yüzde 71’i, “evet”, yüzde 29’u ise, “hayır” yanıtını verdi.

İşveren istihdama devam ederim dedi

“Emekli olan çalışanlarınızı isterlerse istihdam etmeye devam edecek misiniz” sorusunu ise işveren firmaların, yüzde 80'i “evet”, yüzde 20'si ise, “hayır” diye yanıtladı.

"İki tarafın planı da paralellik gösteriyor"

Eleman.net CEO’su Murat Günay, anket sonuçlarına yönelik şu değerlendirmeleri yaptı:

"Çok fazla insanın emekli olmasıyla birlikte sektörlerin özellikle nitelikli çalışan konusunda istihdam problemi yaşayacağı düşünülüyordu, ancak anketimiz bu durumun pek fazla yaşanmayacağına işaret ediyor. Emekli olan bireyler çalışmaya devam etmeyi planlarken, firmalar ise emekli çalışanlarını istihdam etmeyi planlıyor. İki tarafın da planları paralellik gösterdiği için firmaların istihdam açığı çok yüksek olmayacak gibi görünüyor."