PTT'den ihtiyaç sahiplerine 1259 TL ödeme! Kimler başvurabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyurdu... SED ödemeleri başladı! İhtiyaç sahibi olan ailelere 1259 TL yardım parası ödeniyor. Başvuru şartları hakkında tüm bilgiler verildi. Peki ya kimler bu fırsattan yararlanabilir?

PTT'den ihtiyaç sahiplerine 1259 TL ödeme! Kimler başvurabilir?

PTT şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi olan ailelere 1.259 TL nakit ödemesi gerçekleştiriyor. SED tarafından gerçekleştirilen yardım paketinde başvurular açıldı...

SED yardımı nedir? SED yardımından kimler yararlanabilir? SED yardım başvuru şartları neler? Ödemeler ne kadar? soruları destekten faydalanmak isteyenler tarafından araştırılıyor. İşte SED yardımına dair tüm merak edilenler...

tl-2.jpg

SED YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SED yardımına, İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e-Devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.

-Dilekçe

-T.C. Kimlik Numarası beyanı,

-Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi

-İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

SED BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

SED YARDIMI NE KADAR?

SED yardımı başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınmaya devam ediyor. İhtiyacı olan ailelerin başvuru yaptığı SED yardımı sonucunda, başvuruya hak kazanan ailelere 1259 TL yardım yapılıyor.

tl-3.jpg

SED YARDIMINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için koşullar;

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.