Haber, Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri, Türkiye, Dünya, Politika Haberleri - Haberkita.com
  Darwin’i hasta eden tavus kuşu tüyleri...        Savaş çıkabilir mi?        Sınır kapısı kapatıldı        'Gel hala oğlu korkma bizden'        Kaza konusunda çarpıcı iddia!        Mehmet Şevket Eygi yazdı        'Sana ne, bana ne, bize ne' deme!        Aldığımız nefes kadar yakınız birbirimize        Başbakan Erdoğan konuşuyor        Bu sözler CHP liderine soğuk duş etkisi yaptı     
DOLAR: 2,134     EURO: 2,954     ALTIN: 89,3300     BIST100: 72.399    
GÜNCEL SİYASET DÜNYA EKONOMİ TEKNOLOJİ SPOR EĞİTİM ÇEVRE SAĞLIK RÖPORTAJ SPOR KADIN MEDYA KÜLTÜR-SANAT FOTO VİDEO OYUN

Tarih: 21.02.2013 17:26 - DÜNYA
   

Papa'nın istifasının arkasında yatan şok gerçek
İşte Hristiyan dünyasını sarsan istifanın perde arkası...
Papa 16. Benediktus'un, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Katolik kilisesi liderliğinden 28 Şubat günü istifa edeceğini söylemesi herkes için sürpriz olmuştu.

Papa istifasına gerekçe olarak ilerleyen yaşı nedeniyle fiziki ve zihni melekelerinin zayıflamasını göstererek istifa kararının "özgür iradesiyle" aldığını ve ilerleyen yaşı nedeniyle kiliseye liderlik edecek gücü kalmadığını söyledi. Ancak istifa kararının perde arkasında çok farklı nedenler yatmakta…
Haberkıta, Papa'nın istifa kararının arkasında yatan şok gerçeği açıklıyor.PAPA’NIN İSTİFASININ SEBEBİ?

Papa, Vatikan’ın devlet başkanıdır. Vatikan, toprak olarak dünyanın en küçük devletidir. Buna rağmen dünyanın en zengin devleti Vatikan, dünyanın en güçlü devlet başkanı ise Papadır.

Vatikan’ın sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergisi, 150’den fazla radyo istasyonu, 50’den fazla TV kanalı veya kablolu yayını mevcut. Katoliklerden kesilen kilise vergisi, aidatlar, bağışlar, şirket gelirleri, hisse senedi-tahvil-bono gelirleri, bankacılık ve faiz gelirleri, hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirlerle basın yayından elde edilen reklâm gelirlerinden oluşan ve hiçbir devlette olmayan dev bir bütçeye sahip.

Papa, bir Hıristiyan mezhebi olan Katolikliğin başıdır. Bir manada Rusya’nın, Amerika’nın, Hindistan’ın ve Çin’in başkanlarından daha üstün bir makamdadır.

Yakın zamana kadar, din mensupları içinde dünyada en kalabalık olanlar Katoliklerdi. Artık Müslümanlar sayı olarak onları geçti.

Ortodoks ve Protestan Hıristiyanları da sayarsak, Hıristiyanlar Müslümanlardan yine fazla olur ama, Katolikler nazarında bu iki mezhepten olanlar ayrı bir dindenmiş gibi kabul ediliyorlar. Ortodokslar ve Katolikler de onları öyle görüyor. Dolayısıyla, en fazla nüfus yine Müslümanlarda…

İşte şimdiki Papa’nın istifasının altında yatan gerçek sebep de bu, yani Müslümanların fazlalığı…

ŞÖYLE Kİ:

Vatikan’ın yani Papalığın elindeki maddî imkânları yukarıda okuduk. Papalık bütün bu imkânları kullanarak, Hıristiyan misyonerleri İslam memleketlerine gönderip, Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için şimdiye kadar ne kadar uğraştıysa, bir türlü muvaffak olamadı, olamıyor.

Öbür taraftan, Ortodoks ve Katolik Hıristiyanlar da kendi misyonerlerini Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için İslam ülkelerine gönderiyorlarsa da onlar da arzu ettikleri neticeyi bir türlü elde edemiyorlar.

Gerek Protestan, gerek Ortodoks ve gerekse Katoliklerin, Müslümanlara yönelik bu çalışmaları yeni de değil, asırlardır devam ediyor.

GELELİM ESAS MESELEYE

İşte bu muvaffakiyetsizliklerinden dolayı, Katolikler ile Ortodokslar bir adaya gelip konuştular. Gelin anlaşalım dediler. Ve Müslümanlar aleyhine anlaşmış bulunuyorlar…

Esasen her iki taraf da geçmişi bildikleri için bir türlü anlaşamıyorlardı. Çünkü geçmişte, haçlı orduları Anadolu’ya geçerken uğradıkları Konstantinopolis’te / İstanbul’da, kendi dindaşları olan Ortodokslara yapmadıklarını bırakmamışlardı. Büyük yağma, katliâm yapmışlar, kadınlara tecavüz etmişler, rahibeleri Ayasofya’nın içinde çırıl çıplak oynatmışlardı.

Ortodokslar, haçlıların yaptığı bu katliâmı bildikleri için, Fatih istanbul’u fethetmeden önce, “Konstantinopolis’te Hıristiyan serpuşu görmektense Müslüman sarığı görmeyi tercih ederim” diyorlardı. İşte bu sebepten, bu zamana gelene kadar Katolik-Ortodoks çekişmesi devam etti durdu.

ŞİMDİ NE OLUYOR VEYA NE OLDU?

Epeydir devam eden birleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Katoliklerle Ortodokslar yüzde yüz olarak birleşmediler ama, aralarında anlaşma sağlandı. Ancak, bu anlaşmaya fikren uygun düşmeyen şimdiki Papa, karşı koyamadı ve istifa etmeye karar verdi.

Karar ve plan şu:

Şimdiki Papa istifa edecek, yerine Ortodoksluğa yakın bir Papa gelecek, her iki tarafın bilhassa Ortodoksluğun âyinlerinde bazı değişikliklere gidilerek Katoliklik ile Ortodoksluk birleşecek…

İşte Papa’nın istifasının altında yatan gerçek bu. Yani Katolik-Ortodoks birleşmesi...

Tabii ki bu birleşmedeki hedef de -yapabilirlerse- Müslümanları Hıristiyanlaştırmak.

Birleştikten sonra, muvaffak olurlarsa Müslümanları hıristiyanlaştıracaklar. Yapamazlarsa Müslümanları Hıristiyan gibi düşünecek hale getirecekler. Hedefleri de bu…

Bir hedefleri daha var:

Hem Katolikler hem de Ortodokslar gerçekleşmesini biraz uzak ve zor görüyorlar ama, bu birleşmenin arkasından Protestanları da kendilerine katılmaya teşvik etmeyi deneyecekler.

Onun için, bu Papa isifa edip yeni papa seçilince, Bartholomeos yeni papayı tebrik ederse şaşmayalım.

Akla şöyle bir soru gelebilir:

Peki şimdiki papa niçin diretmedi de istifa etmeyi seçti?

Papalık tarihini iyi bilenler bu soruyu sormazlar, bilmeyenler sorar.

Sorurun cevabı şudur:

Papalık tarihi ölümlerle doludur. Birçok papa öldürülmüştür. Papa gitmemekte diretirse öldürüleceğini bilir. Onun için en iyisi, istifa edip kenara çekilmektir.

Bu durumda, başta bir tarifle şöyle de diyebiliriz:

Papa’nın istifası, Hıristiyan âleminin aralarındaki bin yıllık anlaşmazlığı bırakıp, Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için birleşmesidir…


Kaynak: HABER KITA / Ali Eren

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   Haber Yorumları (Bu habere 8 yorum var)
Mehmet COŞKUN - 2/25/2013 12:32:05 PM
Böyle bir mevzuuda kartel medyanın tutumunu ve hakikat ehlini iyi takip etmek lazım. Ali EREN Bey'den Allah razı olsun.

EMRE - 2/24/2013 10:38:33 PM
konuyu ıkı saat uzatacagına kısa ve oz anlatıp birde kendi yorumlarını degıl olanları yazarsan daha ıyı olacak.

MEHMET - 2/24/2013 1:15:19 AM
ÇOK ENTERESAN BİR MALUMAT. BUNLARIN TARİH BOYUNCA AMACI BU ACZİYETLERİNDEN BUNUDA YAPMIŞLARDIR. TEŞEKKÜRLER.

Ozan Selviler - 2/23/2013 11:08:11 PM
Bu yazı kısmen doğru, eksiğini ya sayın yazar bilmiyor ya da bilip de yazmıyor şimdilik. İşin esası Türkiyenin de dahil olduğu avrupa, amerika ve bahar sarhoşluğuna kapılmış arap dünyasını kapsayacak "Dinler Arası Diyalog" ekseninde ortak bir din oluşturmaktır.

Tuncay Dominocu - 2/23/2013 2:35:36 PM
Her geçen gün bir haber sitesi saçmalık üretiyor, burası da son halka olmuş. Papalığı asıl bu sitenin yazarları araştırsaydı tarihte bir papanın öldüğünü birinin de istifa etmek zorunda kaldığını (Kadın olduğunu gizleyen bir papa geçit töreninde doğum yapınca durum anlaşıldığından istifa etmek zorunda bırakıldı.) bilirdi. Ancak uydurma da son noktaya ulaşan Habertika'da bu haberi de okumuş olduk :)

Tüm yorumlar için tıklayın...

  Bu habere yorum yaz
Ad Soyad
Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Haberkita.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 

 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 Sıra  Takım O G B M P
1 Fenerbahçe 29 21 3 5 66
2 Beşiktaş 29 15 9 5 54
3 Galatasaray 29 14 11 4 53
4 Trabzonspor 29 11 10 8 43
5 Sivasspor 29 13 4 12 43
6 Karabükspor 29 11 9 9 42
7 Kasımpaşa 29 10 11 8 41
8 Akhisar Bld. 29 11 7 11 40
9 Eskişehirspor 29 10 9 10 39
10 Gençlerbirliği 29 11 5 13 38
11 Bursaspor 29 10 8 11 38
12 Gaziantepspor 29 10 6 13 36
13 Torku Konyaspor 29 9 7 13 34
14 Çaykur Rizespor 29 8 9 12 33
15 Elazığspor 29 9 4 16 31
16 Kayseri Erciyesspor 29 8 6 15 30
17 MP Antalyaspor 29 5 13 11 28
18 Kayserispor 29 6 7 16 25

 

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.